top of page

Individuální terapie poruch paměti

Podrobnosti o této službě najdete na samostatných webových stránkách

www.hanahabartova.cz

Situace, ve kterých Vám mohu pomoci

  • máte subjektivní pocit, že se Vaše paměť horší a nechcete to tak nechat – mohu s Vámi udělat jednoduchý test, díky kterému zjistíme, zda se Vaše paměť opravdu zhoršuje a dle výsledku zavedeme taková opatření, která budou buď preventivní, nebo pomohou Vaši paměť zlepšit

  • Vy nebo Váš blízký jste prodělali cévní mozkovou příhodu nebo poranění mozku, jehož následkem je porucha paměti, která s sebou nese komplikace v běžném denním životě – nejprve se podíváme na jednotlivé situace podrobněji a najdeme opatření, která je pomohou zvládat bez zbytečného stresu, a následně budeme společně posilovat ty složky paměti, které byly poškozeny

  • Vám nebo Vašemu blízkému bylo diagnostikováno onemocnění, které s sebou nese poruchy paměti (např. mírná kognitivní porucha či Alzheimerova nemoc) – můžeme dlouhodobě pracovat na zpomalení rozvoje nemoci, nastavení podmínek v denním životě tak, aby byla co nejdéle zachována soběstačnost a podpoře pečující rodiny

Příběhy z praxe...

Magda (25 let) měla na konci ledna nehodu na lyžích, při které si zranila hlavu. Když jsme se po jejím propuštění z nemocnice viděly poprvé, bylo pro ni velmi náročné zapamatovat si i tři předměty položené na stole před ní. Těžké pro ni bylo orientovat se v běžném denním režimu a i krátká desetiminutová procházka pro ni byla vysilující.

V prvních týdnech jsme se tedy vídaly jen na půl hodiny, ale zato často, každý druhý den. Velmi důležitá byla v tuto dobu Petřina rodina. S velkou láskou ji podporovali a zároveň za ní nedělali nic, co už zvládla udělat sama. Netrvalo dlouho a náš režim přešel do dvou hodinových setkání za týden, pomůcky na orientaci ve dne už nebyly potřeba, protože Petra už to všechno věděla. Dál jsme trénovaly krátkodobou paměť, ale nákupní seznam o dvaceti položkách už patřil mezi lehčí cvičení. V červnu se Petra vrátila na pár dopolední v týdnu do práce.

Když jsme spolu začínaly, nějaký hlásek mi říkal, že to bude spolupráce za odměnu, a nemýlil se. Petřin pozitivní přístup, velká podpora rodiny a intenzivní cvičení paměti, přinesly rychlé výsledky a to je ta nejlepší odměna.

Pan Ivan (74 let) utrpěl v červenci poranění mozku, při kterém došlo zejména k poškození paměti (dlouhodobé i krátkodobé) a pozornosti. Spolupracovat jsme začali v srpnu, nejprve dvakrát týdně, posléze jednou. Rodina pana Ivana byla velmi aktivní a i v čase mezi našimi setkáními procvičovali paměť s pomocí různých pomůcek, ale zejména jeho důsledným zapojením do všech domácích činností. Naším společným cílem bylo zlepšit zejména krátkodobou paměť natolik, aby mohl být pan Ivan např. pár hodin sám doma a bylo to pro všechny bezpečné a bez stresu.

Po deseti měsících spolupráce absolvoval pan Ivan opět testy kognitivních funkcí u psychologa a výsledky prokázaly jasné zlepšení. Život ale není jen o paměti, ale také o lidech kolem nás. Proto jsme se s panem Ivanem i rodinou domluvili, že pro další zlepšení bude užitečnější navštěvovat skupinové lekce trénování paměti, které podpoří sebevědomí zpětnou vazbou od širšího spektra lidí.

Z pohledu rodiny:

K Ing. Haně Habartové byl můj manžel doporučen k trénování paměti známým lékařem - doktorem Honzákem. Cením si, že Hanka hned od začátku byla neformální, usměvavá a to bylo příslibem, že se situace po poranění mozku zvládne. Hanka využívala k trénování celou škálu dovednosti a bylo nám s ní dobře. Nechyběl humor, motivace, ale i důslednost naplňování hlavního cíle tréninku. Po 10 měsících se znovu provedl test v  psychologické ambulanci a prokázal skokové zlepšení, na kterém měla lví podíl Hanka. Děkujeme.

  • Wix Facebook page
bottom of page